Dressur
Trøndersk Dressurfæstival – stevnekonsept med kjempesuksess
Trøndersk Dressurfæstival er stevnet som får nryfstevne.no til å knele – så stor er pågangen når påmeldingen åpner. – Dette har blitt et ekstremt populært stevne, vi har truffet helt rett med dette - det er veldig, veldig gøy, fastslår stevneleder Julie Klovholt Leonardsen hos Bruråk Hestesportsklubb.


Strengt tatt er det et aldri så lite jubileum for denne fæstivalen, samtidig som klubben selv har 25-års jubileum faktisk. – Dette stevnet så egentlig dagens lys for fem år siden, men navnet fikk det først året etter for da hadde vi et jubileumsstevne. Det var da vi så konseptet – vi så at det vi arrangerte var jo rene festivalen, forteller Julie som i forbindelse med denne begivenheten får tittelen «Festivalgeneralen».
Lang venteliste
Stevnet har vært populært fra start. Det blir fort fullt (i 2024 tok det 17 minutter!) – og det at nryfstevne ble litt overanstrengt da de åpnet for påmelding i år er andre gang på rad at det skjedde. Julie ler: - Det skjedde i fjor og det skjedde i år, idet vi åpnet for påmelding – helt kaos!

Mange ville med, og mange fikk plass – i dag fredag er det 42 startende, lørdag 96 og søndag 109 ifølge Equipe. Det er mange i dressursammenheng!
Men selv for dressurentusiaster har døgnet bare et visst antall timer, så det må settes tak på antall deltagere. Strengt tatt kunne startlistene ved D/L-stevnet Trøndersk Dressurfæstival vært enda lengre: - Vi har over 40 på ventelisten, forteller festivalgeneralen.

At listene fylles opp raskt opp og vel så det er en bekreftelse på at man har truffet veldig rett med det man tilbyr.
-Dette har blitt det største dressurstevnet i Midt-Norge, ja egentlig hele Nord-Norge. Det er rett og slett ekstremt populært. Tilbakemeldingene er at folk gleder seg til dette hele året, forteller stevnelederen.

Konseptet er nøkkelen
Hun tror det skyldes konseptet.
– Vi har klasser fra LC til VB:1, til oss kommer de unge og håpefulle og de etablerte og dyktige. Vi har festivalcup på hele åtte ulike nivåer, vi har (i år beste ponniekvipasje, beste «gammelgamp» og de beste norske hesterasene, på tvers av nivå), vi har Bruråk Team Challenge og vi har veldig fine sponsorsløyfer som deles ut til de tre beste i alle klassene, uansett om disse er premierte. Det deles ut vinnerdekken fra sponsor i utvalgte klasser – og så er det generelt et veldig godt arrangert stevne, det er god stemning. Teknisk personell ønsker å komme hit – vi har fått etablert oss som et godt stevne for alle.
Gode ideer er til for å deles, mener de i Bruråk. – Flere klubber har kontaktet oss, og gjort som oss – som Nordaførr Dressurfæstival– de har fått vårt konsept. Det er hyggelig, smiler Julie idet midtlinjene er i ferd med å ris på Bruråk gård. – Nå håper vi bare været holder, værmeldingen er litt usikker. Men om det skulle regne sidelengs, så skal nok det gå også!
