Dressur
Suveren seier i dansk unghestchampionat til Selinas 5-åring
-Denne hesten har jeg ikke lyst til å gå av, sa testrytter Daniel Bachmann Andersen om den fem år gamle DV-hoppen Atterupgaard Daimi som Selina Solberg Vittinghus hadde ridd inn til finalen i Blue Hors Unghestchampionat i dressur i danske Herning i helgen. Med toppkarakterer fra testrytteren ble det sammenlagtseier til Daimi og Selina.


Søndag formiddag i Herning var siste finalefelt i ilden under unghestchampionatet. Norske Selina, fast rytter gjennom mange år ved danske Stutteri Atterupgaard, var nest siste til start i finalen. Selina og Atterupgaard Daimi, en gullmedaljehoppe etter Springbank II VH (SWB)/Bon Bravou) hadde innledet på beste måte med toppkarakterer og en andreplass inn i finalen.
God hest – god rytter
Det var en avspent, tilfreds og svært velgående hoppe Selina red rundt i Jyske Bank Boxen mens hun ventet på at Daniel testet hesten før henne. Når det så var Daimis tur til å bli vurdert av Daniel, fortsatte hun på akkurat like fine tur som hun gjorde med sin faste rytter. Like avspent, tilfreds og velgående – med samme preget av harmoni. Godordene kom som perler på en snor. – Det er en hest som virkelig gjerne vil arbeide og som man ikke trenger drive på. Hun går med en deilig sving, massevis av aksjon og har et fantastisk trav. Hun er virkelig fin i hånden og har en riktig deilig galopp og god balanse og hun er følsom og positiv oppmerksom, sa Daniel som fastslo at dette var en hest han slett ikke hadde lyst til å hoppe av.

Allerede dette var ting som ikke bare påpekte hoppens høye kvalitet, men også kvaliteten på den treningen Selina har lagt ned i henne. Daniel fulgte opp med direkte ros til rytteren: - Selina har gjort et fantastisk stykke arbeid, for hun (Daimi!) lytter virkelig til meg. Det er ikke så vanskelig å bedømme en slik hest, som gjør alt rett, er så positiv og tar så godt imot. Det eneste litt negative jeg kan påpeke er at jeg ønsker litt bedre skritt.

Han ga hoppen like godt 10 for ridbarhet og 9,5 på kapasitet. Til sammen ble summen 913 poeng – hvilket ga seieren i championatet til Selinas hoppe foran vallaken Soulmate Askehaven (Secret/Blue Hors Don Olymbrio, oppdretter Lisa Munch Holst) som fikk 883 poeng.

Med Daimis søster Atterupgaard Delora (Springbank II VH (SWB)/Bon Bravour) ble Selina også nummer 18 i championatet. Delora og Daimi har Atterupgaard Delorean som mor – som Selina lørdag vant Intermediaire I på. Søstrene Delora og Daimi er et resultat av én embryoskylling som ga to befruktede egg. To rugehopper fikk ta vare på hvert sitt egg – og det resulterte i to røde hoppeføll som gjerne omtales som «tvillingene». De har vokst opp sammen – og deler i dag både hjem og rytter.
Mer norsk
Norske Juni Bødtker Næss viste norskeide JN’s Dúné (Duke/Blue Hors Romanov, oppdretter Nikoline Gregersen og Jes Klestrup, eier Kristin Andresen) riktig godt frem. De kvalifiserte til finalen og ble totalt nummer 23 med 749 poeng.

Silje Bakken red DV-hoppen SK Ivanna (Asgard’s Ibiza/Hohenstein, oppdretter Susanna Bastrup Kastberg) til en 28. plass.
Avlsgodkjente hingster med norske oppdrettere og eiere
Blant de 18 3-års hingstene på dressursiden som har fått et års avlsgodkjennelse var det to norskavlede og norskeide hingster – Dime (Hesselhøj Donkey Boy/JJ Rayban/Depardieu) fra Andresen Dressage og JJ Ritz (Revolution/Fürstenball/Davignon I) fra JJ Horses.
Norsk islett var det også når det gjaldt spranghingster. Linn Ulleberg og Lars Rasmussen er oppdretter og eier på Zirlensky (Teglovnens Zir-Oculus/Heartbeat/A’Khan Z), en 3-åring som fikk et års avlsgodkjennelse. Vicky Eriksen er eier av 3-åringen Everglow Z (Emerald van’t Ruytershof/Celano/Darco, oppdretter Belgia) som også fikk 1 års avlsgodkjennelse.

Linn Ulleberg og Lars Rasmussen fikk dobbel uttelling ved kåringen med avlsgodkjennelse også av deres 4-åring Balou d’Or (Baloutaire/Heartbeat/A’Khan Z).

Andreas Wilhelm Høiås’ 4-åring Luchetto-H (Luigi d’Eclipse) fikk også et års avlsgodkjennelse.