Dressur

Sportsutvalget dressur kartlegger bruk av bittløst i konkurranse

Sportsutvalget dressur (SU-D) i Norges Rytterforbund startet på nyåret et arbeid med å kartlegge hvordan bruk av bittløst hodelag er regulert i konkurranser i andre land. Målet er å få et godt faglig grunnlag for videre vurderinger knyttet til dette spørsmålet i Norge.

hest / Norges Rytterforbund
Illustrasjonsfoto: NRYF
Rebecca Ballestad-Mender
Publisert
-
Oppdatert

SU-D har satt ned en egen arbeidsgruppe som arbeider med kartleggingen. Flere nasjoner har hatt ulike ordninger med bittløst i noen år, og erfaringene derfra vil kunne gi et nyttig grunnlag i vurderingen av hvordan dette eventuelt kan håndteres i Norge.

Sportsutvalget har de siste årene arbeidet med flere utviklingsprosesser innen dressuren, og i det videre arbeidet er tiden nå kommet til å se nærmere på dette temaet. At andre nasjoner allerede har gjort erfaringer med bittløst i konkurranse, gir et bedre grunnlag for en kunnskapsbasert vurdering. Arbeidet skjer også i tråd med innspill fra NRYFs Hestevelferdsråd.

Kartleggingsarbeidet skal gi et grunnlag for å vurdere hvilke muligheter som finnes for eventuelt å prøve ut bittløst i konkurranse i Norge.

-Vi er opptatt av å utrede om og hvordan det kan la seg gjøre å starte med bittløst på en best mulig måte. En mulig tilnærming kan være å prøve det ut i avgrenset omfang, for eksempel som en forsøksordning i lavere klasser eller i egne klasser. Derfor ønsker vi først å kartlegge hvordan dette gjøres i de land som har løsninger for dette, slik at vi får et godt beslutningsgrunnlag, sier leder i sportsutvalget dressur, Unni Henriksbø.

Foreløpig er arbeidet på et utredningsstadium. Dersom det skulle bli aktuelt å prøve ut bittløst i begrenset omfang, vil faglige vurderinger, særlig med tanke på innvirkning og hestevelferd samt dommerfaglige vurderinger være sentrale i det videre arbeidet.

Sportsutvalget vil komme tilbake med mer informasjon når arbeidet har kommet videre.

Relaterte artikler