Dressur
Salikatt, for en «makalaus og jill festival» - alle gode ting er tre for Vestlandets Dressurfestival
Alle gode ting er tre. Vestlandets Dressurfestival ble arrangert for 3. året på rad siste helg. Vi må ty til jærske uttrykk for å beskrive opplevelsen, det var «makalaust og galjillt». Her var det stor sport inkludert klasse for Special Riders, familieshow og ryttermiddag med quiz.


Tekst: Vestlandets Dressurfestival
Rune Mæle hadde visjonen og ambisjonene, Kirsti Svaboe har fasilitetene og presenterer de i prikkfri stand, samtidig som fire klubber; henholdsvis Soma Ryttersportsklubb, Sandnes & Jæren Rideklubb, Stavanger og Sola Rytterklubb og Jæren Hestesportsklubb samarbeider og løfter i flokk, da er det nesten ikke grenser for hva man kan få til. Teamwork er dreamwork og der det er vilje til å få ting til, er det uendelige muligheter.
It was an honor for me to be a judge at the “Vestlandets Dressurfestival”. This is a national dressage competition with international appeal; partly due to the professional organization that made every effort to ensure that there was beautiful dressage to be seen at every level, with a wonderful family show on Saturday evening.
Patricia Wolters
Dersom man har et godt produkt, stiller også sponsorene opp. Proline Transport var hovedsponsor for stevnet, mens flere andre lokale bedrifter, inkludert Bondekompaniet stilte villig opp som klassesponsorer.
Stevnet gikk over tre dager med oppstart på fredag. Det var et bredt tilbud fra Children-klasser, Unghest, Para, VA og til Special Olympics.
Nasjonalt stevne med internasjonal appell
To FEI-dommere, henholdsvis norske Kjell Myhre og nederlandske Patricia Wolters, sammen med erfarne norske dommere sørget for tre dommere i alle klasser og en jevn bedømmelse.
Spesielt for para- og unghestrytterne var det kjekt å få tilbakemeldinger fra Kjell Myhre som har dømt 7 Paralympics og Patricia Wolters som blant annet dømte Unghest-VM i 2024 og 2025. Kjell Myhre og Patricia Wolters uttaler at de er svært imponert over arrangementet. Det er et nasjonalt stevne med en internasjonal appell, fordi man lykkes med å kombinere alvoret i konkurransene med sosial omgang og show. De sier videre at det å se ildsjeler fra fire klubber jobbe sammen for et vellykket arrangement er veldig gledelig. Nettopp dette samspillet bidrar til å styrke dressurmiljøet og rekrutteringen til sporten.
Nok en gang hadde jeg gleden av å være dommer under Vestlandets Dressurfestival, og nok en gang er jeg svært imponert over arrangementet. Det å se fire klubber og deres mange ildsjeler jobbe sammen om et slikt arrangment gir en veldig god følelse. Her klarer de å kombinere alvoret i konkurransene med sosial omgang og show. Jeg tror nettopp dette samspillet bidrar til å styrke dressurmiljøet og rekrutteringen til sporten. All ære, og en stor takk til alle som bidro til at Vestlandets Dressurfestival også i år, ble en suksess.
Kjell Myhre
Flotte prestasjoner
Det er selvfølgelig sporten som står i fokus under festivalen og det ble levert flere flotte prestasjoner i løpet av helga. Therese Bragstad/Double Donnerhall fra Moldegaard Ryttersportsklubb vant Hauge Reklame Intermediaire II begge dager, samt en lokal debutant på dette nivået, Eline Lode/Hot Question fra Nærbø Rideklubb gjorde en fin figur som nummer to.


Mira Antonsen Hjelle (Moldegaard Ryttersportsklubb) viste klasse og allsidighet med å debutere og vinne Hjelseth Para Grand Prix fredag og lørdag, samt Prix St Georg søndag, med sin Atterupgaards Dora.
Sistnevnte klasse var til minne om avdøde Trond Asmyr. Speaker leste opp en hyllest av Trond Asmyrs mange roller, store engasjement og kjærlighet for dressursporten. Det ble en verdig og rørende minnestund for en bauta i norsk og internasjonal dressursport, som dessverre forlot oss altfor tidlig.

Søndag ble det arrangert en Special Riders-klasse, presentert av Jærhagen, som en del av Vestlandets Dressurfestival. Pararytter Tonje Margrethe Vestrheim Oma var initiativtaker og tilrettelegger og forteller om en rørende opplevelse. Special Olympics er et satsningsområde for Norges Rytterforbund og det vil derfor komme en egen artikkel om dette arrangementet.

Familieshow på lørdag kveld
Lørdag kveld var det duket for familieshow. Sirkusdirektør Carina Brandtzæg var konferansier og bandt det hele sammen på en imponerende måte. Stevneleder Anne Håland viste en flott Harry Potter kostymekür med sin makker Lyrik, samt at en lokal rideskole bidro med en godt koordinert kjepphestkür. Et lite moteshow fra sponsor Horse & You viste siste nytt i ridefashion og et team fra Sandes & Jæren holdt en nydelig voltigeoppvisning.



Fellesskap, engasjement og heder
Vestlandets Dressurfestival bygger på tanken om å løfte i fellesskap – å inkludere, samarbeide og samtidig skape en internasjonal atmosfære i et nasjonalt arrangement. Når alle drar i samme retning, blir resultatet både profesjonelt og inspirerende.
Som en del av festivalen deles det ut priser som hedrer engasjementet i miljøet. I år gikk prisen for Årets miljøskaper til Helle Hansen fra Randaberg Hestesportsklubb, for hennes evne til å skape energi, samhold og glede på stevner. Når Helle og gjengen er til stede, merkes det – med heiarop, positivitet og et inkluderende miljø som løfter alle rundt seg.

Vestlandets Dressurfestivals innsatspris gikk til Anne Brandshaug, som har bidratt til dressursporten helt siden 1980-tallet. Hun har hatt en rekke roller i kulissene, blant annet som ansvarlig for Nordisk mesterskap i sprang og dressur på Sandnes og Jæren i 1986. I år hadde hun ansvar for sekretariatet under festivalen – i tillegg til å lede Soma Rideklubb – og er kjent for å stille opp der det trengs, uansett oppgave.

(Og lurte du også på dette ordet «salikatt», så gir et google-søk følgende forklaring: "Salikatt" er et lokalt uttrykk fra Stavanger som brukes for å uttrykke overraskelse, begeistring eller forsterke et utsagn, liknende "wow", "herregud" eller "sikke da". Uttrykket stammer fra den pompøse og upopulære politimesteren Fredrik Theokar Salicath, som var i embetet fra 1892 til 1897. Uttrykket brukes som et mildt kraftuttrykk, ofte i positiv forstand. Red.anm.)
Relaterte artikler

NRYF
Samling uten hest 2026 - Unge ryttere, trenere, støtteapparat og foreldre – kom!Samling uten hest 2026 - Unge ryttere, trenere, støtteappara...

Dressur
Seier i Salzburg til Isabel og Total HopeSeier i Salzburg til Isabel og Total Hope

Dressur
Clinic med Isabel Freese og Kjell Myhre Clinic med Isabel Freese og Kjell Myhre

Dressur
Rekrutteringssamling i dressur – en helg fylt med læring, fellesskap og inspirasjon Rekrutteringssamling i dressur – en helg fylt med læring, fe...

Dressur
Program og påmelding for dressurkonferansen 15-16. novemberProgram og påmelding for dressurkonferansen 15-16. november