Kjøring
Med flagget til topps
Et flott gjennomført europamesterskap i sportskjøring for ungkusker ble avsluttet på Flyinge denne søndagen, etter en uke med fem spennende konkurransedager og mye fin sport. Og de fem norske utøverne kan alle kjøre hjem fra Skåne med flagget til topps.


Punktum for årets europamesterskap i sportskjøring for ungkusker ble satt på Flyinge Kungsgård med presisjonskjøring som tredje og siste disiplin denne søndagen - før årets mesterskapsmedaljer kunne fordeles. Og nok en gang har Skånska Körsellskapet vist seg som en på alle måter kompetent arrangør på flunkende nye Flyinge Equestrian Arena.
Prestasjoner å skrive hjem om
De norske EM-deltakerne Lilly Johanne Winterseth i Children, Adriana Lund Støen i Junior og Elise Lund Huseby, Mari Kobbeltvedt og Vilde Valen-Senstad i U25, har alle kjørt presist og godt og vist seg frem på en god måte gjennom hele mesterskapet. Allerede i dressuren som ble gjennomført de tre første konkurransedagene fra onsdag til og med fredag, ble et godt grunnlag for årets mesterskap lagt.
På onsdag gledet blant andre NRYFs landslagsleder i kjøring og Norges chef d‘equipe på Flyinge, Linn Støkken Nielsen, seg over at Lilly og Drevlands Trym nå bare etter ett år som kjøreekvipasje er samkjørte. I dressur gjennomførte de et presist og nøyaktig program – helt etter planen, under karrierens første EM.
På torsdag gjennomførte på sin side Adriana som tidligere har markert seg i childrenklasser, også dressurprøven sin helt etter planen i juniorklassen. I et startfelt der både kusker og hester holdt et kjempehøyt nivå, viste hun med tydelighet at hun holder tritt med feltet i sitt første junior-EM i enbet ponni med Frondraig Cardi Beach.
Fredag var det til sist U25-kuskenes tur til å kjøre dressur, og nok en gang kunne landslagslederen hente frem godordene, denne gangen om Vilde med Maja og Elise med Hasiellas Sunlight i enbet ponni og Mari med Humorist i enbet hest. Etter at alle hadde forberedt seg godt, leverte de nemlig også som de skulle, og ble mange gode erfaringer rikere.
Lørdag stod deretter maraton på programmet for samtlige ungkuskekvipasjer til start under årets europamesterskap. I etterkant av den fartsfylte klassen slo Linn Støkken Nielsen fast at det ble en riktig god norsk dag:
- I maraton ble det ingen feil, ingen riv og veldig bra kjøring av alle de norske.Og både Adriana i Junior og Mari i U25 tar plasseringer og kjører seg flott opp sammenlagt, la hun glad til.
Denne søndagen ble det hele rundet av med presisjonskjøring, der essensen av de to første disiplinene i sportskjøring – dressuren og maratonen – på sett og vis blir fanget opp i én og samme øvelse.
-Vi er veldig fornøyde, også i dag, forteller Linn Støkken Nielsen. – Banen var teknisk vanskelig, og tiden var stram, men alle gjorde så godt de kan. Det ble noen feil som skyldes at vi trenger mer rutine på dette nivået. Men det kan vi løse!
Noe å strekke seg etter
Sett med norske øyne, ble altså årets europamesterskap i sportskjøring for ungkuskene på Flyinge med andre ord en flott opplevelse som ikke minst har gitt nyttig erfaring. Flott må det også ha vært å ha vært med og innvie storslagne Fredricson Arena ved Flyinge Equestrian Arena, der målet er å skape Europas fremste møteplass for utdannelse, trening og konkurranse innenfor sprang, dressur, feltritt og kjøring.

- Gjennom hele mesterskapet kjenner vi at vi mangler erfaring på dette nivået, og det er helt greit, sier Linn Støkken Nielsen. – Det er første gang Norge har deltakere ved et EM, og da å få med seg plasseringer i enkeltdisipliner og masse erfaring og opplevelser for alle, gir en god følelse. Vi reiste til Flyinge uten helt å vite hvor vi lå i forhold til de andre ungdommene, og nå har vi fått oss noe å strekke oss etter, fastslår hun. – Jeg er kjempestolt av alle sammen, og av at denne gjengen av foreldre, familie og venner skaper god stemning hele veien gjennom, avslutter landslagslederen smilende.
Sjekk gjerne de norske ungkuskenes Instagram-konto for et hyggelig tilbakeblikk fra årets europamesterskap på Flyinge: https://www.instagram.com/norwegian_youngdrivers/