Falsterbo Horse Show
Fartsfylt stjerneoppgjør i Rolex Grand Prix
- Vi var nærmere null enn fire feil i dag, smiler Geir Gulliksen fornøyd etter målgang i Falsterbos Rolex Grand Prix presentert av Agria. Og fornøyd kan også Jenny Krogsæter være, for én bom ned i femstjernes 1.60 m med mange av verdensstjernene på plass, er slett ikke hverdagskost for en 24-åring.


Med 50 av verdens fremste ryttere til start og fullsatte tribuner med et både hestekyndig og svært entusiastisk publikum, ble søndagens 1.60 m Rolex Grand Prix presentert av Agria en perfekt avslutning på årets Falsterbo Horse Show. Det ikoniske arrangementet inngikk nå for første gang i prestisjefylte Rolex Series, og her fikk vi oppleve en virkelig flott, underholdende klasse med stor sport på femstjernersnivå.
Banebygger Frank Rothenberg, assistert av svenske Fredrik Malm og Frida Andersson, inviterte det knallsterke startfeltet, der hele seks av verdens ti høyest rangerte ryttere var på plass, til en både stor og ikke minst lang 1.60 m-bane med hele 14 hinder, og som skilte godt. - Og da kun 13 ekvipasjer skulle videre til finalerunde, ble også tiden en viktig faktor i seg selv.
Geir Gulliksen og Jenny Krogsæter har vært alene om å representere de norske fargene under femstjernersdelen av årets stevne, og har begge prestert på øverste hylle. I årets hovedklasse stilte de norske parhestene til start med Island V G (Zirocco Blue VDLx Indoctro) og Laurier (VDL Zirocco Blue x Chin Chin) i. Her presterte de igjen begge godt, men pådro seg dessverre fire feil hver i den første runden. Derfor måtte begge våre norske utøvere følge finalen fra sidelinjen – i likhet med så mange andre i det celebre startfeltet. For her var det ikke en gang nok å ri null for å komme med videre.
Mens 24 år gamle Jenny allerede har hatt et etablert partnerskap over to år med den 14 år gamle skimle vallaken Laurier, har ikke Geir og Island V G vært makkere like lenge.
- Jeg red jo hesten i under Norway Grand Prix-stevnet i Drammen i juni og var plassert i Oxer Grand Prix'en der, men runden her i Falsterbo var jo virkelig stepping up. For dette er jo femstjerners i 1.60 m og del av Rolex Series, forklarer Geir Gulliksen etter målgang. – Og det var virkelig heavy stuff, det kan jeg love. Men det var faktisk litt leit at jeg ikke kom med blant de 13 som gikk videre til finalen, for vi var nærmere null enn fire feil i dag, for å si det sånn, legger han smilende til.


Nå gleder altså Norges sprangnestor par excellence seg til å bli bedre kjent med den 13 år gamle KWPN-vallaken Island V G, som han overtok tøylene på etter nederlandske Kim Emmen i slutten av mars.
- Dette er jo første gang jeg rir hesten i femtstjernersklasser, så med litt mer tid sammen videre, så tror jeg det kan bli bra, avslutter han fornøyd.


I finalen var startrekkefølgen rangert i forhold til anvendt tid i den første runden. For de 13 som gikk videre til andre og avgjørende runde, ventet derfor et skikkelig rotterace mot klokken, og et fullsatt Falsterbo fikk på sin side også oppleve en runde de sent vil glemme. For hver nye ekvipasje som fikk startsignal, steg spenningen. Til sist skulle det vise seg at siste ekvipasje ut, amerikanske Karl Cook med Caracole de la Roque (Pocahontas D'amaury x Kannan*gfe) suste inn til seier – med nederlandske Sanne Thijssen med Con Quidam RV (Quinar Z x Cardino 5) og sveitsiske Steve Guerdat med Dynamix de Belheme (Snaike De Blondel x Cornet Obolensky) på de nærmeste plassene.
- Det ble en ekstremt tøff omhopping, men en sann glede for meg som rytter å få ri, uttalte en begeistret Karl Cook da punktum var satt. – Og jeg sa det jeg pleier å si til Caracole før start – først skal vi være feilfrie, og deretter skal vi virkelig sette opp farten. Og det gjorde vi jo, avslutter amerikaneren leende.





