Sprang
Dansk Grand Prix-suksess
Etter Norges lagsuksess i EEF-serien fredag, var det naturlig nok søndagens CSIO3* Oxer Grand Prix med hinderhøyde 1,55 m som stod i sentrum på Gjelsten Arena 1. Klassen innfridde forventningene og ble ett av stevnehelgens to store sportslige høydepunkt - og seieren, den gikk til Danmark.


På Gjelsten Arena 2 ble jubelen sluppet løs allerede søndag formiddag. Her fikk nemlig 23 finalister i FERD Rideskolecup fra hele landet testet sprangformen på lånte rideskolehester før årets sammenlagtvinner i dressur og sprang kunne kåres.
Etter Norges lagsuksess i EEF-serien fredag, var det naturlig nok søndagens CSIO3* Oxer Grand Prix med hinderhøyde 1,55 m som stod i sentrum på Gjelsten Arena 1. Klassen innfridde forventningene og ble ved siden av nasjonshoppingen, ett av stevnehelgens to største sportslige høydepunkt.
Startfeltet rommet 49 ekvipasjer, og blant disse var hele syv norske. Pål Flam red den ti år gamle Selle Français-vallaken Giorgio de La Batia (Ideal de La Loge x Mr Blue) ut som eneste hjemmehåp i første pulje, mens de øvrige seks norske ekvipasjene kom som perler på en snor i andre pulje etter slåddepause som var lagt inn omtrent midtveis i klassen. Til da hadde fem ekvipasjer satt nullen i Bart Voncks 1.55m-bane. Feilene kom spredt, de mange linjene skulle vise seg å felle mange, og den belgiske banebyggeren viste nok en gang hvorfor han omtales som en virkelig kapasitet i verdensklasse.
Først ut av de norske som gjenstod etter slådd, var Johan Sebastian Gulliksen med den år gamle vallaken Colonello (Colestud x San Patrignano Cassini), etterfulgt av Lea Fondevik Syversen med den kun ni år gamle zangersheidehingsten Despacito Hw Z (Dominator 2000 Z x Parco), Geir Gulliksen med den belgiske varmblodsvallaken Oh La La Van Overis (Otangelo x Udarco Van Overis), Mathea Omberg Christiansen med familiens danske varmblodshoppe Cornetti (Cornettino Ask x Cajus), og Mira Høidal med den 11 år gamle zangersheidevallaken Darior Von Hary Z (Diamant de Semilly x Hornet Rose), mens Benedikte Serigstad Endresen var siste norske rytter ut med den ti år gamle vallaken Corlino PS (Cornet Obolensky x Conthargos).
Og spørsmålet var da selvsagt – i det minste med våre norske øyne - ville vi kunne glede oss over norsk også i omhoppingen denne søndagen?
Dessverre gikk det ikke helt slik, til tross for flere gode norske prestasjoner, men vi var likevel sikret en spennende omhopping der åtte ekvipasjer fra Danmark, Sverige, Finland, Polen, Storbritannia og Italia var representert. Til sist var det danske Martin Dinsesen Neergaard med Here I Am Z (Harley VDL x Cor d’Almé) som sikret seieren etter å ha krysset mållinjen feilfritt, og med en margin på åtte små hundredels sekund ned til finske Annina Nordström med Fuzhou (Harley x Chin Chin). Tyskeren Robin Naeve som fra og med inneværende sesong representerer Sverige, ble nummer tre med Queen’s Armani (Armani Code 9 x Chellano Boy S DZ), mens de to siste inne til premiering var polske Msciwoj Kiecon med Eyda L (Emererald x Pilot Pur) og italienske Nicolo Viviani med Heaven’s Gate (Monti Obolensky x Kannan). Disse fem var for øvrig også klassens fem feilfrie ekvipasjer.



To av de mange som jobbet i kulissene for å gjøre stevnehelgen så vellykket som mulig gjennom å sørge for at samtlige hester ble ivaretatt i tråd med FEIs regelverk, var FEI-veterinærene Bjørg Siri Svendsen og Katarina Johansson. De to kollegaene ankom Gjelsten Arena i god tid før stevnestart, blant annet for å gjennomføre den obligatoriske veterinærkontrollen av alle de firbente utøverne på onsdag. Og da stevnet ble avsluttet søndag ettermiddag, var de også blant de aller siste som forlot stevneplassen.
- Vår jobb har enkelt sagt vært hestevelferd, forteller leder av veterinærteamet, Bjørg Siri Svendsen. – Når hester skal konkurrere, skal de være friske ved ankomst, og deretter følger vi dem opp så lenge de er her i nært samarbeid med stewardene, dommere og annet teknisk personell, utdyper hun.
- I forkant av konkurransene ble alle hester først kontrollert ved ankomst og deretter veterinærsjekket og klarert for start. Og så lenge stevnet har pågått, har vi sett til at alt har vært bra i stallene, og at tingene har gått som de har skullet på oppvarmingsbanene og inne på selve arenaene, presiserer Foreign Veterinary Delegate Katarina Johansson.
Og hvordan vil dere så oppsummere årets Norway Grand Prix-stevne med innlagt runde i EEF nasjonshopping, spør vi.
-Alt har gått veldig fint denne helgen, istemmer de to erfarne veterinærkollegaene fornøyd. – Virkelig fint, gjentar de.

Nå venter en liten stevnepause frem til august for Eirik Berentsen og teamet hans, samtidig som det nye Drammen Ridesenter fortsetter å ta form. Og selv om det nå er satt punktum for både FERD Rideskolecup og det siste i rekken av FEI-stevner før fellesferien, går Gjelsten Arena spennende tider i møte igjen om bare få uker.
Relaterte artikler

Sprang
Maja Leirflåt Hopland vant finalen i FERD RideskolecupMaja Leirflåt Hopland vant finalen i FERD Rideskolecup

Sprang
Mer norsk glede på Gjelsten ArenaMer norsk glede på Gjelsten Arena

Sprang
– Det var lagarbeidet som ga oss denne seieren– Det var lagarbeidet som ga oss denne seieren

Sprang
Norge vant Nations Cup-thriller på hjemmebane Norge vant Nations Cup-thriller på hjemmebane