Norges Rytterforbund
 Kontakt oss   Ryttersport   Terminlister   Materiellbestilling   Presse/Media 

Velferd og etikk
Kom i gang: Grønt kort
Utdanning/Bredde
Hestelisens/Hestepass
Rytterlisens
Kurs og seminarer
Klubbinformasjon
Kretsinformasjon
Nedlastbare skjema
Marked/sponsor
Norsk Breeders Trophy
HorsePro STEVNE
HorsePro NETT
Om NRYF
Reglementer
Resultater
Teknisk personell
Teknisk personell - søk
HesteSport
Lenker
 
Generalsponsor
Hovedsamarbeidspartner:

Øvrige samarbeidspartnere:

 
Kretser
Aust-Agder
Buskerud
Finnmark
Hedmark
Hordaland
Møre og Romsdal
Nord-Trøndelag
Nordland
Oppland
Oslo og Akershus
Rogaland
Sogn og Fjordane
Sør-Trøndelag
Telemark
Troms
Vest-Agder
Vestfold
Østfold
 





Landslaget 2010

OBS! Nye kvalifiseringskrav for Landslaget 2011,
retningslinjer for uttak kan lastes ned her.

Under finnes en oversikt over hvem som er på landslaget i Distanse i 2010 og litt informasjon om dem.



Camilla Smestad/AK-Cadiz ox (1998 Vallak)


Jeg bor for tiden i Spania hvor vi har bodd de siste 9 årene, her har vi nettopp åpnet rideskole. På stallen har vi 20 hester, ponnier og esler hvorav 4 av dem brukes til distanse. Fuster Fhayun (2005 Arabervallak) har gått 40km. Toyota99 (2002 Vallak) som er ny innkjøpt, har gått opp til 80km. Håper på å ta han ut på en 120km neste år. Doria 50% (1999 Anglo-araberhoppe) er kvalifisert på 120km så vi håper på 160km i det spanske mesterskapet i 2010.

AK-Cadiz ox (1998 Arabervallak): Vi kjøpte Cadiz for 5 år siden og begynte å trene han sakte opp. Samme året startet han sitt første ritt på 25km, etterhvert som han ble i bedre form klatret vi oss oppover i klassene. I 2004 fullførte han 1 x 60km, 2 x 80km og 3 x 120km. Flere med bra resultater og best condition. I 2005 dro vi til Unghest-VM hvor han ble eliminert på halthet. Ble etter det stående ett helt år da han hadde strukket et leddbånd. I 2007 startet vi med opptrening igjen, han fungerte veldig bra så i begynnelsen av januar startet pappa han på 120km. I midten av mars startet han sin første 160km, hvor han endte på 18.plass. Etter det ble det mye hvile og noen små ritt. I 2008 startet vi med en 80km - hvor vi kom på 2.plass, og i april startet vi vår andre 160km i Figarol. Cadiz har aldri fungert bedre enn han gjorde der, så nå ser vi frem til å dra til VM i Malaysia i november!


 

Ellen Suhr/Shamrac ox (2000 Vallak)


Jeg, min samboer Vidar og vår datter Amalie bor på en gård i Aksdal utenfor Haugesund. På gården har vi hester, sauer, hunder og katter. Jeg ble født i Alta og bodde der til jeg var 20 år. Begynte med distanse i 1996 og siden har det bare blitt mer og mer. Deltok i mitt første Junior NM i 1997 og tok mitt første gull året etter. Frilla var den hesten jeg red den gang og vi opplevde mye sammen. Blant annet Norsk Mester i 2000, 10.plass i Junior VM i 2001 og 8.plass i EM samme året.

Sesongen 2008 var vi ganske mye ute å startet, jeg som rytter fikk 1041 godkjente kilometer på konkurranse, ble nr 2 på Championatet med Elcopero og nr 4 med Shamrac. På FEI-rankingen havnet jeg tilslutt på en 33.plass. På grunn av graviditet startet jeg ikke hestene mine selv på konkurranser i 2009. Per i dag har vi Elcopero (1999 Arabervallak), Shamrac(2000 Arabervallak) og Olivia (2004 Hoppe) på stallen.

Shamrac (2000 e. Elcatero) ble importert fra Sverige høsten 2005. Den gang var han lite brukt og vi måtte i prinsippet ri han inn på nytt. Brukte sesongen 2006 til å gå noen korte stevner for treningens del, og han skjønte ikke helt vitsen med å springe så langt. Så fikk han vinteren på seg og vokste mye på den perioden. Han startet 2007-sesongen med 120km i Björkvik og endte på en 3.plass sammen med Johanne Hvid fra Danmark, de fikk også Best Condition. Startet en 80km på Tau der han ble nr 3 (Best Condition), og Lag NM på Gyland der han fullførte sammen med Silje Løkken. Startet senere på sesongen en 60km for treningens del og tilslutt avsluttet vi sesongen en 120km, der vi delte 1.plass med Tonje Danielson/Silver Call. Shamrac fikk også denne gang Best Condition. Sesongen 2008 startet med 80km i Ski sammen med Ingrid Støle der de red inn til 1.plass. I april startet Shamrac og jeg 87km på Bore der vi kom på 2.plass. Så var det klart for en litt lengre tur i mai, denne gangen til Finland for Nordisk Baltisk Mesterskap 125km. Dette rittet gikk over all forventning, vi kom på 3.plass og fikk Best Condition. For de som kjenner Shamrac vet de at han har sine egne meninger, og det beviste han denne dagen i Finland. For når vi kom på oppløpet sammen med to andre ekvipasjer så skjønte han ikke hvorfor han skulle løpe rett frem mot målstreken når vi alle de andre gangene hadde tatt inn til høyre til pauseområdet. Så han fortsatte til pauseområdet i full galopp, med meg som passasjer som ikke hadde noe jeg skulle ha sagt. Han var veldig fornøyd med seg selv etterpå :) Heldigvis var Olaug og Jubilee en av de vi kom sammen med og de kom heldigvis først i mål, så Norge fikk 1.plass uansett. På høsten var det også klart for en litt lengre tur, denne gang til Unghest VM i Frankrike 140km. Denne dagen hadde Shamrac mange fluer inni hodet sitt, så vi brukte laaang tid på puls i hver vet.gate. Han gikk som en kule på hver etappe, men klarte ikke å slappe av når vi kom inn til pause så tapte veldig mye tid her. Vi havnet tilslutt på en 15.plass og er fornøyd med det. I sesongen 2009 startet Shamrac CEI** 120km i Dronninglund sammen med Silje, der de fikk 2.plass. Shamrac representerte Danmark under Nordisk Baltisk Mesterskap på Gyland, der han og Johanne Hvid ble nr 4. Sesongen 2010 skal jeg selv og hovemålet vårt er å kvalifisere oss til WEG i Kentucky.


Foto: Leonard Lissens

 

Janne Kongevold/Tanha ox (1998 Vallak)


Jeg er fra Gyland, ei lite bygd 2,5km fra byen Flekkefjord. Her jobber jeg i Gyland Barnehage og er medlem i Gyland Hestesportslag. Jeg startet mitt første ritt i 2001, Tanha startet i 2003. Dette er Tanha og mitt andre år på landslaget. Vi hadde en liten stopp i 2008, da Tanha ble skremt av noe og løp ut av inngjerdingen sin, det resulterte med flere piggtrådkutt på tre av bena hans. Vi mener nå han er 110% friskmeldt og klar for å representere Norge i distanseløypene.

Sammen har vi 1.plass i 120km, 1 x Lag Gull NBC 120km, Lag Gull NM, Sølv NM Junior, 2.plass 80km FEI, Championtvinner Junior. Tanha (1998 Arabervallak e. Pinczow u. Kasmena). Hans lille oppgave er å vise den nye unghesten vår HA Waro (fra Hagens Arabians) hvordan det er å bli en distansehest. Som vi håper å kunne delta i Unghest VM med i 2012.

 

Kine Eiesland Holen/Obeyah ox (2002 Hoppe)


Jeg er en 1993 modell, og går nå i 2010 inn i mitt andre år på landslaget sammen med hesten Obeyah. For tiden bor jeg og går på skule i Lyngdal, og bytter litt på å ha med meg Obeyah og unghesten min ShereKhan. Obeyah(2002 Araberhoppe) har vi hatt siden hun var 1 1/2 år gammel. Hun brukes til både distanse, sprang og dressur, men har ikke startet annet enn distanse det siste året på grunn av stor satsning på denne grenen. Obeyah er i grunnen mamma sin hest, men som jeg er så heldig å få bruke så mye jeg vil. ShereKhan (2004 Varmblodsaraber) blir brukt av mamma når jeg stjeler Obeyah fra henne.

Med Obeyah har jeg fått Gull i Lag NM 2008 sammen med Miriam Kongevold/Ferrari og Sølv Junior individuelt samme året. Debuterte også i 120km FEI på hjemmebane. 2009 fikk jeg Bronse i NM Jr/Yr, Sølv i Lag NM med Bente Nesvåg/Etanec, Sølv i NBM Junior og seier 120km i Danmark. Sesongen 2010 er hovedmålet EM i Tyskland for Jr/Yr, og internasjonal 120km. Så får vi se om Lag NM kommer på en fin dato så vi får med det også. Satser denne sesongen også på å få ShereKhan opp og frem, for det meste er det mamma som rir han.


Foto: Hildegunn Skulstad

 

Lene Hammeren/Akacia (1997 Hoppe)


Jeg har vært med i distansemiljøet nesten helt siden starten i Norge. Debuten ble fem mil på Eidskogrittet i 1986 med min daværende hest, Silverlea Sunshine. Hun var Araber/New Forest og klarte utfordringen med glans. Det ble andreplass, og interessen for distanse gikk fre nysgjerrighet til entusiasme. Jeg husker godt veterinæren på rittet den gang, det var Hallvard Sommerseth. Det har blitt mange stevner opp gjennom årene med flere hester. Og så utrolig mange flotte mennesker man blir kjent med gjennom sporten. Gledene har vært utrolig mange og nedturene har man lært at hører med fra tid til annen. Har opplevd gleden ved å vinne NM, fått anledning til å være chef d'equipe en rekke ganger ved store mesterskap over store deler av verden. Er dommer både nasjonalt og internasjonalt, også dette gir store opplevelser fra en annen side av sporten. En rekke stevnearrangement har det blitt, liker veldig godt alle sidene av grenen. Har vært medlem av GU i flere omganger. Helt i begynnelsen som rytterrepresentant, etter hvert som leder og landslagsansvarlig.

 

Bor nær Gardermoen på småbruk med samboer Klaus. Per i dag har jeg fem araberhester, de er som potetgull - vanskelig å nøye seg med bare en. Bestgående per i dag er Akacia (1997 Araberhoppe) født i Russland. Kom til Norge via Polen hvor hun både har gått i galoppen og fått føll. Har hatt Akacia siden våren 2008, det første året på lån fra Lars Øyvind Brekke. I en tid med store utfordringer på hestesiden er det fantastisk hvilke gode distansevenner som finnes. De øvrige hestene er Wilma (1999 Araberhoppe), som ble klart med sin CEI* kvalifisering i løpet av fjoråret, veldig gøy etter sykdomsopphold. Bumar (1999 Araberhingst) fullførte opptil 80km, men har deler av sommeren vært opptatt med damebesøk. Både Wilma og Bumar planlegges ut på 120km i 2010. Atletico lovte særdeles bra i begynnelsen av sesongen, men et uhell i luftegården på vårparten satte en effektiv stopper for det. Er i gang med trening igjen. Den femte er Sandra (1999 Hoppe) og søster til Wilma. Ellers så ryktes det at hest nummer seks er på vei i nær fremtid, den kan bli virkelig spennende.

Akacia og jeg startet bare en gang første sesongen da det var flere ting som måtte på plass. Hun vant lett, men jeg valgte å trene og bygge henne opp hjemme resten av sesongen. Jobbet mye med optimal fóring, begynte å ri henne i dressur og så etter hvert veldig gode resultater av det. Langsiktighet er en av mine absolutte kjepphester - skynd deg langsomt! Sesongen 2009 hadde jeg bestemt meg for at hun skulle matches relativt rolig for å få positiv stevneerfaring. Allerede i februar og mars var vi i gang med clear round klasser noe hun tok fint i kulda. I begynnelsen av mai ble det debut på 85km på Hadeland. Hesten fungerte godt. Deretter ble det 60km i Rendalen, dessverre ble 80km klassen avlyst og vi mistet muligheten for å samle Hestesportcup-poeng ved den anledningen. Akacia gjorde jobben glimrende og vant enkelt. I sommerens heteste periode ble det tur til Gyland og en ny 80km. Hesten var i god utvikling og vant igjen etter en overbevisende sluttspurt. Neste stevne ble NM i Sigdal, telte litt på knappene og bestemte oss for å debutere på 120km i det som kanskje er Norges tøffeste løype. Hang godt med på 1.etappe, men litt mye tid i pulsen gjorde at vi slapp taket frem til de øvrige. Akacia viste nok en gang at hun kan jobben og ble godkjent med A på alt med unntak av tarmlyder i mål. I september ble det nok en 120km, denne gang i Aurskog. Fremgangen fortsatte og vi kunne notere vel gjennomført på drøye 15km/t snitthastighet og knepent slått i sluttspurten av Tove Rognstad/Itz Alexia. I rytterens jakt på kilometer gikk Akacia til slutt en 40km tidlig i oktober. Akacia ble med dette nr 3 i Senior Championatet, nr 3 i Hestesportcup'n og i tillegg den hesten med nest flest godkjente konkurransekilometer totalt.

2009 ble en aktiv sesong med totalt 19 starter for meg, klarte målet på 1000 godkjente kilometer med grei margin. Hestene mine var til start totalt 28 så ingen tvil om at det meste av fritiden går med i distansens navn. Ser frem til en spennende sesong i 2010!

 

Miriam Kongevold/Ferrari ox (1996 Vallak)


Jeg rir for Gyland Hestesportslag, en klubb som er godt kjent for flotte distansestevner og har flere satsende distanseekvipasjer, med tre ekvipasjer på landslaget i 2010. Ferrari (1996 Arabervallak) kommer fra Krone Araberstutteri. Med Firanka som mor, og ikke helt ukjente Fynt til far. Da han var tre år gammel, kom han til oss på Gyland, og har storkost seg der siden.

Ferrari og jeg startet vårt første distanseritt på Borestranda i 2000, og har siden da en del mil bak oss, nærmere 2500 (2009) godkjente konkurransekilometer sammen. I 2005 ble vi tatt med på landslaget, og har vært landslagsekvipasje siden den gang. Med andre ord så går Ferrari inn i sitt sjette år som landslagshest i 2010!

Gjennom årene har det blitt en del stevner, nasjonale og internasjonale. To bronsemedaljer, en sølvmedalje og en gullmedalje i NM Senior, samt to gull for NM Lag. Vi kan også vise til Gull under Nordisk Baltisk Mesterskap, og Sølv for Lag. Kvalifisert til EM 09, og satser på å kvalifisere oss til neste EM i 2011. Har et flott team rundt meg, som stiller opp som sjåfører og hestepassere og gjør det hele mulig for oss. Etter et relativt rolig år i 2009, med noen få starter, satser vi på en mer aktiv og spennende sesong i 2010, hvor vi bygger opp mot større FEI-stevner!

 

Olaug E Carstensen/Jubilee ox (1996 Vallak)


Jeg bor på Moi i Rogaland sammen med min mann Ole og våre to sønner Fillip og William. Vi driver Stall Litlemoen som er rideskole og privatstall. Stallen har plass til 15 hester hvorav 11 av disse er egne. Jeg er daglig leder samt instruktør. Vi har opprettet en satsningsgruppe for juniorer og håper med dette å få frem nye lovende norske distanseryttere. Vi stiller både våre hester og våre erfaringer til disposisjon.

Min familie utgjør mitt team i stevnesammenheng. Jeg begynte med distanse i 2001 og er inne i mitt sjette år på landslaget. Sammen Jubilee har jeg oppnådd plasseringer både nasjonalt og internasjonalt. I 2008 oppnådde vi den høyeste Championatpoengsummen gitt noen sinne i Norge og ble samme året Nordisk Baltisk Mestere i Finland. I tillegg fikk vi en sterk 5.plass på 160km under Tysk Mesterskap i Kreuth. Året etter fikk vi bronse i Nordisk Baltisk Mesterskap på Gyland.


 

Tonje Danielson/Silver Call ox (1997 Vallak)
                             /Molina's Nicow (2001 Vallak)
                                     /Hammersets Mir ox (1993 Vallak)


Jeg bor på en gård i Skiptvet i Østfold. Der har jeg 13 hester i alle aldre. Driver også med avl ved siden av at jeg konkurrerer. Har nå 3 hester som går høyere klasser.

Silver Call (1997 Arabervallak) startet jeg med i Senior EM 2009 hvor vi fikk en 23.plass. Molina's Nicow (2001 Arabervallak) vant jeg Onsala Arabians Distanscup med i 2009 i Sverige. Hammersets Mir (1993 Arabervallak) har vært med i ganske mange år, var til start i EM 2005, Sølv i NM 2009 og 2.plass i Hestesportcup'n.

 

Victoria Gutubakken/Ibn Ararat ox (1997 Vallak)


Jeg er på landslaget med araberhesten min Ibn Ararat. Dette er vårt tredje år på landslaget. Jeg har trent til distanse i ca. 7 år, og har deltatt i distanseridning i ca. 3-4 år. Ibn Ararat (1997 Arabervallak) ble importert fra Fyn i Danmark da han var ca. 6 år gammel.

Sammen ble vi Norgesmestere Junior i 2007 og vant et 120km FEI-ritt i Danmark i 2007. I 2008 fikk vi Gull i Junior NM og 5.plass i Junior EM. Vant Junior Championatet 2008 og 2009. I 2009 oppnådde vi den høyeste Championatpoengsummen gitt noen sinne i Norge (511 poeng). I 2009 fikk vi Gull i Junior NM, Gull i Junior NBM, Gull i Lag NM og 12.plass i Junior VM. 

 

Tove Rognstad/Itz Alexia ox (Hoppe)


Mer informasjon kommer...







Grener
Sprang
Dressur
Feltritt
Distanse
Kjøring
Voltige
Funksjonshemmede
Hovedside

Distanse
Hva er distanse?
Nyttige tips
Distansebrosjyre
Grenkonferanse
Grenutvalget
Landslaget
Kvalifiseringsregler
Indianercup
Hestesportcup 2009
Terminliste
Stevner
Resultater
Starte utenlands
Samarbeidspartnere
Lenker
Hovedside

© 2002 Rytterforbundet All rights reserved
Norges Rytterforbund
Serviceboks 1 Ullevål Stadion
0840 Oslo
tel: +47 21 02 96 50    fax: +47 21 02 96 51
Teknisk utvikling:
i samarbeid med Edda Digital