SPORT
Dressur
• I dressuren har vi nå fullt fokus på forberedelse til og jobbing mot konkurransesesongen 2012. Det har vært arrangert ”audition” samlinger for aldersbestemte grupper både i vest og øst. Her har det vært en enorm oppslutning og arrangementene har aldri før vært så populære. Fulle samlinger har det også vært for senior-satsingsgruppen og unghest.
• Internasjonalt har vi hatt flotte resultater i Tyskland og Sverige.
Distanse
• Kine Eiesland Holen og Jeanne Holum er begge klare for VM i Distanse for juniorer og unge ryttere. Mesterskapet går av stabelen 10. desember i Abu Dhabi.
Sprang
• Etter Kingsland Oslo Horse Show har det vært Innendørsmesterskap for ponni, junior, unge ryttere og senior. Det har vært stor pågang på alle disse stevnene, og det er tydelig at interessen blant rytterne ikke blir mindre når vinteren kommer.
• Vi har også hjulpet Nina Rasmussen med Fagkonferansen på Lefdals 2011; med påmeldinger og organisering under konferansen.
• Ellers så har vi bistått med følgende:
o Hjulpet til med å kontrollere hvem som ikke har betalt heste- eller rytterlisens for deretter å sende ut faktura.
o Carnetbestillinger; en del som bytter på denne tiden samt i forbindelse med Baltic Cup.
o Ingen flere stevnetier-rapporter for i år, siste rapport tatt i dag.
o Baltic Cup-finale er meldt, 89 deltakere.
o Utsending av stevnerapporter.
o FEI-registrering sprangdeltakelse neste år hester og ryttere i FEI database.
• Vi har hatt flere ryttere som har startet i Verdenscupen, men foreløpig er det kun Nina Braaten som har skaffet seg poeng. Det er fortsatt stor internasjonal aktivitet innenfor stevner for sprangrytterne, og vi har ryttere med på stevner som Hengelo (NED), Neeroteren (BEL), Geneve (SUI), Mechelen (BEL), London (GBR) og Roosendaal (NED). Mer info om hvem som rir her finner du inne på NRYFs kalender.
• Agenda for Årets samling uten hest i januar er nesten på plass, og påmelding legges ut i disse dager. Samlingen er åpen for ponni, junior og unge ryttere i alle grener, som har som mål å ri NM i 2012.
• Det har vært avholdt en éndagssamling for landslagene i alle aldersgrupper, med fokus på individuelle forpliktelser for måloppnåelse, utøverkontrakter samt utøvernes mulighet til å skaffe midler. Med på samlingen var NRYFs kontaktperson i Olympiatoppen, Cato Zahl Pedersen.
Funksjonshemmede
• Den 19.-20. november ble det avholdt en meget vellykket samling for rekrutter og satsingsgruppe på Alvøen, Bergen, og den 10.-11. desember vil det bli samling for satsingsgruppen på Solli i Bærum.
• 7.-8. januar blir det felleskonferanse for alle grener og alle satsingsgrupper på Norges Idretthøyskole.
• Det nedlegges også mye arbeid i forberedelsene til vårt seminar ”Fra terapi til konkurranse” for fysioterapeuter og trenere den 21.-22. januar. Invitasjonen og påmeldingsskjema ligger ute på rytter.no
• Det er planlagt en ny åpen samling for rekrutter og satsingsgruppen den 10.-11. mars på Vestlandet, Alvøen, og på Østlandet den 14.-15. april.
• Vi håper å få til en samling på Valnesfjord og flere andre steder hvor det allerede er tilrettelagte tilbud for funksjonshemmede.
• Ellers arbeider vi med regnskapene for 2011, planleggingen av 2012, terminliser og kursoppsett for neste sesong.
BREDDE OG ORGANISASJON
• Medarbeidersamtaler med alle medarbeidere er gjennomført i november.
• Evaluering av Barn- og Unge-prosjektene er gjennomført for alle grener.
• Vi har avrapportert til NIF i dialogmøte i forhold til arbeidet for funksjonshemmede.
• Vi har hatt separate møter med 3 klubber og 1 krets i forhold til organisatoriske utfordringer og prosjekter.
• Vi har bistått rideklubb i møte med fylket.
• Evalueringsmøte med HorsePro – gjennomgang av HP-Stevne og HP-Nett.
• Deltatt på Klubbutviklingsforum i NIF.
• Satt i gang prosess for å knytte til oss flere klubbveiledere.
• To av medlemmene i ungdomskomiteen har vært til stede ved et stort ungdomsforum i Stockholm. Les mer om ungdomsforumet i svenske Ridsport
• Det er utlyst en ny runde med aktivitetsmidler til klubber, fristen før å søke er 1. desember. Les mer
• For tiden gjør vi en generell oppfølging både på aktivitet og økonomi på alle barn- og ungdomsprosjekter NRYF har fått støtte til, og vi forbereder rapportering av årets aktiviteter og ny søknad til NIF for 2012.
KOMMUNIKASJON
• Julenummeret av Hestesport går nå i trykken. Denne gang som temanummer med fokus på reiseliv.
• Nominasjonene til Hestegalla 2011 er nå offentliggjort på våre nettsider. Selve gallaen finner sted på Oslo Plaza lørdag 21. januar.
• Gå inn på www.hestegalla.no, trykk på banneret der det står ”Stem på Årets hest”. Du kan stemme helt frem til 21. januar 2012!
• Ny utstyrsleverandør for alle grener er klar, men blir offentliggjort nærmere årsskiftet.
• Vi reforhandler i disse dager samarbeidsavtalen med Agria.
• Undervisningsfilm med skadeforebyggende tema er under innspilling. Filmen realiseres gjennom økonomisk støtte fra Agria og Tun Forlag.
• Samarbeidet mellom Norsk Varmblod (NV) og Hestesport formaliseres, bl.a. får NV fire sider i hver utgave fra årsskiftet.
• Medarbeidersamtaler gjennomføres.
UTDANNING
• Da kan vi se tilbake på en vel gjennomført Fagkonferanse på Lefdals Rideskole 19.-20. november.
Du kan finne noen bilder og inntrykk på: http://www.rytter.no/
Det vil komme en mer utfyllende artikkel i neste Hestesport.
• Vi ber alle se på NRYFs nettsider da påmelding til sprangdommer-, banebygger- og stewardkonferansen 7.-8. januar 2012 er lagt ut. http://www.rytter.no/Ryttersport/Grener/Sprang.aspx
• Vi ser stadig nye utfordringer i sporten vår. I den forbindelse ser vi viktigheten av å ta opp ulike temaer som kan bidra til en omforent holdning blant vårt tekniske personell.
I denne sammenheng skal vi ha et seminar for alt teknisk personell på tvers av alle grener fra grad 2 og oppover; lørdag 7. januar 2012, med fokus på ovennevnte punkter. Og sikkert flere..! Det er ment som et forum hvor man kan diskutere og komme frem til mest mulig konsensus om utvikling og kultur i sporten. Gå inn på www.deltager.no for påmelding til seminaret, som finner sted på Rica Hotel Gardermoen.
• 16. november var det møte for utdanningskonsulenten i København. Alle de nordiske landene møtte og det ble diskutert utdanning av teknisk personell, fremtidige utfordringer og at man skal jobbe for å få til et samarbeid i forbindelse med utdanning og felles kurs mellom de nordiske landene.
• 21. november var det utviklingsforum i Norges idrettsforbund. Agendaen var status for den nye trenerløypa, klubbutvikling og lederkurs for ungdom. NRYF har som mål å få det første pilotkurset for Trener 1 gjennomført i løpet av høsten 2012.
ADMINISTRASJON
• Det foretas i disse dager en omorganisering av administrasjonen i NRYF. Formålet er å frigjøre gevinster i systemet og organisasjonen, for på denne måten å bli bedre innenfor de ressurser vi har til rådighet. Vi vil informere nærmere når alle detaljer er på plass.
• Årsmøte i SFF (særforbundenes fellesorganisasjon) har vært gjennomført, med deltakelse av NRYF.
• Etter møte med Norsk Varmblod er det enighet om hvordan uttak til unghest-VM skal administreres. Mer informasjon om dette vil etter hvert være å finne på grensiden til dressur og sprang, samt hjemmesiden til Norsk Varmblod.
• Neste FS-møte avholdes 8. desember. Sakslisten kan du finne her.
• Medarbeidersamtaler for alle i administrasjonen er i full gang, og vil bli gjennomført før jul.
• ”Mest stilte spørsmål” er i arbeid, og vi håper å få lansert dette på rytter.no innen utgangen av året.
• FEI General Assembly ble arrangert i Rio i midten av november, der president Per Anders Owren var NRYFs representant.